Tofurniki maja juz swoją długą tradycję. Tyluż zwolenników, co i osób im niechętnych. Najczęściej pojawiający się powód tejże niechęci to tudny do zamaskowania smak tofu... Cóż, mnie akurat on wcale nie przeszkadza, ale rozumiem, że w tej dziedzinie odstaję od przeciętnej. Zazwyczaj więc dodaje się do tofurnika duuużo cytryny, albo dyni, albo kaszy jaglanej,... Ja postawiłam na pomarańczę, na która mamy teraz sezon. Bywają naprawdę pyszne, soczyste i słodkie owoce. Kupuję mało, ale ekologicznych, żeby móc wykorzystać wraz ze skórką. Tak, jak tym razem właśnie... Aby masa tofurnikowa była bardziej puszysta, użyłam aquafaby, ale z gotowania białej maślanej fasoli. Ma ona delikatniejszy aromat. Jeśli używacie wody z gotowania fasoli samemu w garnku, należy uzyskaną aquafabę odparować do połowy objetości. Jeśli gotujece w szybkowarze i zalewacie fasolę wodą tylko na wysokość ziaren, nie potrzeba odparowywania, bo uzyskana w ten sposób aquafaba jest gęsta.
TOFURNIK POMARAŃCZOWY na spodzie z morwą
1 pomarańcza (sok i skórka)
500g tofu naturalnego
sok z cytryny 60g
¼ szklanki mleka roślinnego (u mnie sojowe)
3 łyżki mąki ziemniaczanej (36g)
70g aquafaby z fasoli białej
¼ łyżeczki soli
1 łyżka inuliny (13g)*
60g miodu lub innego gęstego lub sypkiego słodzidła
75g słonecznika
95g morwy białej suszonej
½ szklanki płatków jaglanych (60g)
W malakserze z ostrzem S zmielić słonecznik na drobną kaszkę, dodać morwę i zmielić całość aż morwa się rozdrobni. Dodać płatki i mielić aż masa zacznie tworzyć kleiste grudki.
Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, wysypać na dno ⅘ masy, wyrównać i ugnieść.
Rozgrzać piekarnik do 185⁰C.
Do dużej miski rozkruszyć tofu, dodać sól, mleko, słodzidło, aquafabę, sok z cytryny i mąkę. Ubijać blenderem ręcznym, aż stworzy się puszysta, dobrze napowietrzona masa. Dodać inulinę*, sok z pomarańczy i jeszcze chwilę ubijać. Delikatnie wmieszać startą skórkę z pomarańczy.
Całość wylać na spód w tortownicy, wyrównać. Posypać pozostałą masą ze spodu.
Piec przez 50 minut.
Studzić przy uchylonych drzwiczkach piekarnika.
Wyjąć z piekarnika, gdy będzie już wystudzony.
Kroić po zupełnym wystudzeniu.
*Inulina dodaje tofurnikowi słodyczy, ale i błonnika, więc wchłania nadmiar płynu. Jeśli chcesz z niej zrezygnować, należałoby zmniejszyć ilość mleka roślinnego. Wolę jednak dać i mleko i inulinę, bo tofurnik jest wtedy delikatniejszy.
100g tofurnika to 220kcal
9.5g tłuszczu
30g węglowodanów
10.8g białka
obliczone za pomocą aplikacji vitascale
Komentarze
Prześlij komentarz
Witaj, będzie mi bardzo miło, jeśli zostawisz krótki komentarz. Odpowiem na każde pytanie, choć może będę musiała w różnych źródłach poszukać rzeczowej odpowiedzi :-)