Zachwycona pięknem naturalnych metod wytwarzania żywności i zainspirowana przez ogrodnictwo intuicyjne odświeżyłam spojrzenie na naturalny chleb gryczany skracając czas wyrastania do minimum. A zachowuje wartości odżywcze i walory przyjazne naszym jelitom dzięki namoczeniu gryki oraz dodatkowi chia, lnu i łuski babki jajowatej. Bez ryzyka popsucia się kaszy, bo namaczanie trwa raptem dobę. Miksowanie doprowadzone do minimum, bo zajmuje tyle, co policzenie do 10. Nie używam mąki ani drożdży piekarskich. Wystarczą gryka, chia, len, płatki jaglane i łuska babki. Odrobina syropu klonowego równoważy lekką goryczkę płatków a reszta składników nadaje gęstość i objętość. W odróżnieniu od chleba z ziaren, można go kroić przed całkowitym ostygnięciem. Ponieważ uwielbiam cieplutki chlebek, jest to dla mnie dużym plusem. Cóż, słabość z czasów dzieciństwa, gdy do domu donosiłam świeży, ciepły chleb... pozbawiony dużej piętki i sporej części skórki 🙈
Smak według mnie jest bardzo przyjemny. Zachowuje miękkość wewnątrz przez kilka dni i pasuje do wszystkich dodatków, słodkich i wytrawnych. Osobiście lubię go absolutnie solo, ale ja już jestem fanem gryki i mogę ją jeść chyba zawsze bez żadnych dodatków 😉
CHLEB CZYSTOZIARNISTY
400 g kaszy gryczanej białej (niepalonej)
750 ml wody
70 g płatków jaglanych pełnoziarnistych (nie błyskawicznych)
10 g syropu klonowego
15 g zmielonego siemienia lnianego złotego (delikatniejsze niż brązowe)
15 g zmielonej łuski babki jajowatej + 1 łyżka
18 g chia
1 łyżka soli
1. Kaszę dokładnie opłukać i zalać wodą, odstawić do namoczenia na 24 -36 godzin.
2. Mikserem ręcznym (żyrafą) miksować namoczoną kaszę (już może zacząć wypuszczać kiełki) z wodą z namaczania licząc do... 10. Zupełnie wystarczy.
3. Dodać resztę składników i dokładnie wymieszać. Będzie gęstnieć w miarę mieszania. Odstawić na 15 minut, by zgęstniało ostatecznie.
4. Przełożyć ciasto do foremki wysmarowanej olejem (najlepiej sprawdza się u mnie kokosowy) i obsypanej maką ryżową. Można teraz odstawić jeszcze na 3 - 4 godz. do wyrośnięcia, ale nie jest to konieczne.
5. Piec w temperaturze 190 ⁰C z termoobiegiem przez godzinę. Jeśli macie piekarnik, który wyrzuca wilgoć na zewnątrz, lepiej zrezygnować z termoobiegu. Mój electrolux trzyma wilgoć w środku, dzięki czemu chleb nie jest wysuszony.
Wartości odżywcze 100g:
167 kcal
2.4 g tłuszczu
30 g węglowodanów
5.5 g białka
obliczone za pomocą aplikacji vitascale
W miksowaniu chodzi tylko o to, by uzyskać nieco takiego mleczka gryczanego, które będzie dobrym spoiwem dla całości.
Ciasto gęstnieje już w czasie mieszania, a dopełnia dzieła kwadrans odpoczynku.
Gdy pozostawicie chleb do wyrośnięcia, będzie bardziej wytrawny, choć różnica w smaku nie będzie duża. Ciekawym jest, że ta fermentacja przebiega całkiem sprawnie w ciągu zaledwie godziny, jeśli zapewnimy nieco ciepełka. Pamiętajmy, że nie dodalismy drożdży ani zakwasu, kasza tylko nieco skiełkowała i powstało coś w rodzaju przed-rejuvelacu (więcej o rejuvelacu napsałam
tutaj i
tutaj), który bywa używany jako starter do zakwasów, serków roślinnych a nawet kiszonek. Bomba mikroorganizmów ku zdrowotności. inne jego zastosowania znajdziecie też na innych stronach, głównie angielskojęzycznych.
Piękny chleb, jest w planach do zrobienia, ale najpierw będzie ten z komosy, oczywiście z twojego przepisu
OdpowiedzUsuń:-* Pozdrawiam cieplutko!
Usuń